- Hypereutectic. 3.100 diameter recess .047 deep cup. 2 valve reliefs, variable valve timing. Coated skirts. Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2010-2013 | Cadillac Escalade |
| 2007-2009 | Chevrolet Avalanche |
| 2006-2020 | Chevrolet Express 2500 |
| 2006-2020 | Chevrolet Express 3500 |
| 2007-2009 | Chevrolet Silverado 1500 |
| 2006 | Chevrolet Silverado 1500 HD |
| 2007 | Chevrolet Silverado 1500 HD Classic |
| 2006-2019 | Chevrolet Silverado 2500 HD |
| 2007 | Chevrolet Silverado 2500 HD Classic |
| 2006 | Chevrolet Silverado 3500 |
| 2007 | Chevrolet Silverado 3500 Classic |
| 2007-2019 | Chevrolet Silverado 3500 HD |
| 2006-2009 | Chevrolet Suburban 1500 |
| 2006-2013 | Chevrolet Suburban 2500 |
| 2016-2019 | Chevrolet Suburban 3500 HD |
| 2008-2009 | Chevrolet Tahoe |
| 2006-2020 | GMC Savana 2500 |
| 2006-2020 | GMC Savana 3500 |
| 2007-2009 | GMC Sierra 1500 |
| 2006 | GMC Sierra 1500 HD |
| 2007 | GMC Sierra 1500 HD Classic |
| 2006-2019 | GMC Sierra 2500 HD |
| 2007 | GMC Sierra 2500 HD Classic |
| 2006 | GMC Sierra 3500 |
| 2007 | GMC Sierra 3500 Classic |
| 2007-2019 | GMC Sierra 3500 HD |
| 2006 | GMC Yukon |
| 2006-2009 | GMC Yukon XL 1500 |
| 2006-2013 | GMC Yukon XL 2500 |
| 2006-2007 | Hummer H2 |
| Attributes | |
| Base Number | 3518HC |
| Crown (cc) | +6.13cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 6.0 |
| Eng. Disp. In. | 364 |
| Engine Family | Chevy Small Block Gen III/IV (LS-Based Engines) |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-012 |
| Oe Assembly | 89017850 |
| Oversize | .75mm |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm 1.0mm 1.143mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0943x223A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .218 |
| Year From | 2006 |
| Year Range | 2006-2008 |
| Year To | 2008 |
| GTIN | 00800745199560 |