- Hypereutectic flat top. LQ9, LS2 Escalade, Corvette, GTO, SSR, CTS-V. Coated skirts. Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2004 | GMC Sierra 1500 |
| 2007-2008 | Isuzu NPR |
| 2007-2008 | Isuzu NPR-HD |
| Attributes | |
| Base Number | 3517HC |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 6.0 |
| Eng. Disp. In. | 364 |
| Engine Family | Chevy Small Block Gen III/IV (LS-Based Engines) |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-012 |
| Oversize | .75mm |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0943x223A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .218 |
| Vin Code | N, U |
| Year From | 2002 |
| Year Range | 2002-2008 |
| Year To | 2008 |
| GTIN | 00800745151926 |