- Hypereutectic. 2.780 diameter recess .058 deep cup. LQ4, LYC, L76 GMC Truck, Hummer H2 Engine. Coated skirts. Floating Pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2002 | Cadillac Escalade EXT |
| 2004 | Chevrolet Cargo Van |
| 2003-2005 | Chevrolet Express 2500 |
| 2003-2005 | Chevrolet Express 3500 |
| 2002-2003 | Chevrolet Silverado 1500 HD |
| 2005 | Chevrolet Silverado 1500 HD |
| 2002-2004 | Chevrolet Silverado 2500 |
| 2002-2005 | Chevrolet Silverado 2500 HD |
| 2002-2005 | Chevrolet Silverado 3500 |
| 2002-2005 | Chevrolet Suburban 2500 |
| 2003-2008 | Chevrolet W3500 Tiltmaster |
| 2003-2008 | Chevrolet W4500 Tiltmaster |
| 2003-2005 | GMC Savana 2500 |
| 2003-2005 | GMC Savana 3500 |
| 2002-2004 | GMC Sierra 1500 |
| 2002-2003 | GMC Sierra 1500 HD |
| 2005 | GMC Sierra 1500 HD |
| 2002-2004 | GMC Sierra 2500 |
| 2002-2005 | GMC Sierra 2500 HD |
| 2002-2005 | GMC Sierra 3500 |
| 2004-2008 | GMC W3500 Forward |
| 2003-2008 | GMC W4500 Forward |
| 2003-2005 | GMC Yukon |
| 2002-2005 | GMC Yukon XL 1500 |
| 2002-2005 | GMC Yukon XL 2500 |
| 2003-2005 | Hummer H2 |
| 2003-2008 | Isuzu NPR |
| 2003-2008 | Isuzu NPR-HD |
| 2004-2005 | Workhorse FasTrack FT1461 |
| 2004-2005 | Workhorse FasTrack FT1801 |
| 2007-2008 | Workhorse W62 |
| Attributes | |
| Base Number | 3516HC |
| Crown (cc) | +6.7cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 6.0 |
| Eng. Disp. In. | 364 |
| Engine Family | Chevy Small Block Gen III/IV (LS-Based Engines) |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-012 |
| Oe Assembly | 89017473 |
| Oversize | .50mm |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0943x223A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .218 |
| Vin Code | U |
| Year From | 2003 |
| Year Range | 2003-2008 |
| Year To | 2008 |
| GTIN | 00800745152008 |