- Hypereutectic .075 high dome. Coated skirts. Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2006-2008 | Buick Lucerne |
| 1999-2003 | Cadillac DeVille |
| 2006-2010 | Cadillac DTS |
| 1999-2002 | Cadillac Eldorado |
| 1999-2003 | Cadillac Seville |
| Attributes | |
| Base Number | 3515HC |
| Crown (cc) | -3.1cc |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 4.6 |
| Eng. Disp. In. | 281 |
| Engine Family | Cadillac Northstar V8 |
| Engine Manufacturer | Cadillac |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-009 |
| Oversize | .25mm |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0826x217A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.5mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .200 |
| Year From | 1999 |
| Year Range | 1999-2003 |
| Year To | 2003 |
| GTIN | 00800745185440 |