- Hypereutectic. 2.740 diameter recess .260 deep. Coated skirts.
| Attributes | |
| Base Number | 3512HC |
| Crown (cc) | +24cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3.1 |
| Eng. Disp. In. | 191 |
| Engine Family | GM V6 |
| Engine Manufacturer | GM |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 12564009 |
| Oversize | STD |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x212A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .265 |
| Vin Code | J |
| Year From | 1999 |
| Year Range | 1999-2003 |
| Year To | 2003 |
| GTIN | 00800745128621 |