- Hypereutectic .095 high dome. Coated skirts. Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2004-2006 | Chevrolet Colorado |
| 2004-2006 | GMC Canyon |
| 2006 | Hummer H3 |
| 2006 | Isuzu i-350 |
| Attributes | |
| Base Number | 3510HC |
| Crown (cc) | -6.9cc |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 3.5 |
| Eng. Disp. In. | 211 |
| Engine Family | GM Inline 5-Cylinder |
| Engine Manufacturer | GM |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-012 |
| Oe Assembly | 12585784 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x220A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.5mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .130 |
| Vin Code | 6 |
| Year From | 2004 |
| Year Range | 2004-2006 |
| Year To | 2006 |
| GTIN | 00800745129499 |