- Hypereutectic.
- .075" high dome.
- Coated skirts.
- Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2006-2011 | Buick Lucerne |
| 2000-2005 | Cadillac DeVille |
| 2006-2011 | Cadillac DTS |
| 2000-2002 | Cadillac Eldorado |
| 2000-2004 | Cadillac Seville |
| 2004-2005 | Pontiac Bonneville |
| Attributes | |
| Base Number | 3497HC |
| Bore (in) | 3.6614 |
| Bore (mm) | 93 |
| Bore Diameter | 3.6614 |
| Compression Ratio | 10.5 |
| Country of Origin (Primary) | MX |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 4.6 |
| Eng. Disp. In. | 281 |
| Eng. Disp. Liters | 4.6 |
| Engine Family | Cadillac Northstar V8 |
| Engine Manufacturer | Cadillac |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-012 |
| Oe Assembly | 89017429 |
| Oil Ring Thickness | 2.5 |
| Oversize | .25mm |
| Oversized | Yes |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x220A |
| PIN TYPE | Floating |
| Piston Head Type | Dome |
| Piston Material | Cast 390 Hypereutectic Alloy |
| Piston Pin Outside Diameter | .905 |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.5mm |
| Second Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Sold As | Complete Piston Set |
| Top Compression Ring Thickness | 1.2 |
| Top Land | .200 |
| Vin Code | Y |
| Year From | 2003 |
| Year Range | 2003-2005 |
| Year To | 2005 |
| GTIN | 00800745241122 |