- Hypereutectic .095 high dome. Coated skirts. Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2004-2005 | Buick Rainier |
| 2002 | Chevrolet Blazer |
| 2002-2005 | Chevrolet Trailblazer |
| 2002-2005 | Chevrolet Trailblazer EXT |
| 2002-2005 | GMC Envoy |
| 2002-2005 | GMC Envoy XL |
| 2004-2005 | GMC Envoy XUV |
| 2003-2005 | Isuzu Ascender |
| 2002-2004 | Oldsmobile Bravada |
| 2005 | Saab 9-7x |
| Attributes | |
| Base Number | 3496HC |
| Crown (cc) | -6.9cc |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 4.2 |
| Eng. Disp. In. | 256 |
| Engine Family | GM Inline 6-Cylinder |
| Engine Manufacturer | GM |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-012 |
| Oe Assembly | 12585784 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x220A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.5mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .130 |
| Vin Code | S |
| Year From | 2002 |
| Year Range | 2002-2005 |
| Year To | 2005 |
| GTIN | 00800745129734 |