- Hypereutectic. 2.750 diameter recess .025 deep. Coated skirts. Floating pin. VUE, ION.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2002-2003 | Chevrolet Astra |
| 2002-2005 | Chevrolet Cavalier |
| 2004-2005 | Chevrolet Classic |
| 2005-2008 | Chevrolet Cobalt |
| 2006-2008 | Chevrolet HHR |
| 2004-2008 | Chevrolet Malibu |
| 2002-2006 | Chevrolet Zafira |
| 2002-2004 | Oldsmobile Alero |
| 2005-2006 | Pontiac G4 |
| 2007-2008 | Pontiac G5 |
| 2002-2005 | Pontiac Grand Am |
| 2005-2006 | Pontiac Pursuit |
| 2002-2005 | Pontiac Sunfire |
| 2003-2007 | Saturn Ion |
| 2002 | Saturn L100 |
| 2002-2003 | Saturn L200 |
| 2004 | Saturn L300 |
| 2002-2003 | Saturn LW200 |
| 2002-2007 | Saturn Vue |
| Attributes | |
| Base Number | 3495HC |
| Crown (cc) | +2.3cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.2 |
| Eng. Disp. In. | 134 |
| Engine Family | GM L4 |
| Engine Manufacturer | ECOTEC |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-013 |
| Oe Assembly | 12591087 |
| Oversize | .50mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0787x211A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.5mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .135 |
| Vin Code | 6, F |
| Year From | 2002 |
| Year Range | 2002-2006 |
| Year To | 2006 |
| GTIN | 00800745131805 |