- Hypereutectic .040 dome with 4 valve reliefs. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1995-1997 | Chevrolet Lumina |
| 1995-1997 | Chevrolet Monte Carlo |
| 1995-1996 | Oldsmobile Cutlass Supreme |
| 1995-1996 | Pontiac Grand Prix |
| Attributes | |
| Base Number | 3483HC |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 3.4 |
| Eng. Disp. In. | 207 |
| Engine Family | GM V6 |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 24505686 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x212A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .300 |
| Year From | 1991 |
| Year Range | 1991-1997 |
| Year To | 1997 |
| GTIN | 00800745117335 |