- Hypereutectic flat top. Truck engine. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2003-2004 | Chevrolet Express 2500 |
| 2003-2004 | Chevrolet Express 3500 |
| 1999-2004 | Chevrolet Silverado 1500 |
| 2000-2004 | Chevrolet Tahoe |
| 2003-2004 | GMC Savana 2500 |
| 2003-2004 | GMC Savana 3500 |
| 1999-2004 | GMC Sierra 1500 |
| 2000-2004 | GMC Yukon |
| Attributes | |
| Base Number | 3482HC |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 4.8 |
| Eng. Disp. In. | 293 |
| Engine Family | Chevy Small Block Gen III/IV (LS-Based Engines) |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 88894404 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0944x223A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .240 |
| Vin Code | V |
| Year From | 1999 |
| Year Range | 1999-2003 |
| Year To | 2003 |
| GTIN | 00800745105899 |