- Hypereutectic. 3.050 diameter recess .068 deep. Truck engine. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2004 | Buick Rainier |
| 2002-2005 | Cadillac Escalade |
| 2002-2006 | Chevrolet Avalanche 1500 |
| 2003-2007 | Chevrolet Express 1500 |
| 2003-2004 | Chevrolet Express 2500 |
| 2003 | Chevrolet Express 3500 |
| 1999-2006 | Chevrolet Silverado 1500 |
| 2007 | Chevrolet Silverado 1500 Classic |
| 1999-2003 | Chevrolet Silverado 2500 |
| 2003 | Chevrolet Sonora |
| 2004 | Chevrolet SSR |
| 2000-2005 | Chevrolet Suburban 1500 |
| 2000-2006 | Chevrolet Tahoe |
| 2003-2004 | Chevrolet Trailblazer EXT |
| 2003-2004 | GMC Envoy XL |
| 2004 | GMC Envoy XUV |
| 2003-2007 | GMC Savana 1500 |
| 2003-2004 | GMC Savana 2500 |
| 1999-2006 | GMC Sierra 1500 |
| 2007 | GMC Sierra 1500 Classic |
| 1999-2000 | GMC Sierra 2500 |
| 2000-2005 | GMC Yukon |
| 2000-2004 | GMC Yukon XL 1500 |
| Attributes | |
| Base Number | 3472HC |
| Crown (cc) | +7.8cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 5.3 |
| Eng. Disp. In. | 325 |
| Engine Family | Chevy Small Block Gen III/IV (LS-Based Engines) |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 88894397 |
| Oversize | .75mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0944x223A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .216 |
| Vin Code | T |
| Year From | 1999 |
| Year Range | 1999-2003 |
| Year To | 2003 |
| GTIN | 00800745107442 |