- Flat top with 4 valve reliefs.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1996-1999 | Oldsmobile Aurora |
| Attributes | |
| Base Number | 3469 |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 4 |
| Eng. Disp. In. | 244 |
| Engine Family | Aurora Modular V8 |
| Engine Manufacturer | Oldsmobile |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-008 |
| Oe Assembly | 12555218 |
| Oversize | .25mm |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x216A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .180 |
| Vin Code | C |
| Year From | 1996 |
| Year Range | 1996-1999 |
| Year To | 1999 |
| GTIN | 00800745097538 |