- Hypereutectic flat top. Coated skirts. Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2001-2002 | Oldsmobile Aurora |
| 1999-2002 | Oldsmobile Intrigue |
| Attributes | |
| Base Number | 3460HC |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 3.5 |
| Eng. Disp. In. | 214 |
| Engine Family | GM V6 |
| Engine Manufacturer | Oldsmobile |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-009 |
| Oe Assembly | 12560544 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Centered |
| Pin Number | 0826x218A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.5mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .150 |
| Vin Code | H |
| Year From | 1999 |
| Year Range | 1999-2002 |
| Year To | 2002 |
| GTIN | 00800745130594 |