- Hypereutectic.
- 2.940" diameter recess .200" deep.
- Truck and passenger.
- Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1993-1996 | Buick Century |
| 1992-1996 | Chevrolet Beretta |
| 1992-1997 | Chevrolet Cavalier |
| 1992-1996 | Chevrolet Corsica |
| 1994-1995 | Chevrolet LLV |
| 1993 | Chevrolet Lumina |
| 1994-1997 | Chevrolet S10 |
| 1994-1997 | GMC Sonoma |
| 1996-1997 | Isuzu Hombre |
| 1993-1996 | Oldsmobile Cutlass Ciera |
| 1995-1997 | Pontiac Sunfire |
| Attributes | |
| Base Number | 3422HC |
| Bore (in) | 3.5039 |
| Bore (mm) | 89 |
| Bore Diameter | 3.5039 |
| Compression Ratio | 9.0 |
| Country of Origin (Primary) | MX |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.2 |
| Eng. Disp. In. | 134 |
| Eng. Disp. Liters | 2.2 |
| Engine Family | GM L4 |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 10141960 |
| Oil Ring Thickness | 3.0000 |
| Oversize | .50mm |
| Oversized | Yes |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0800x220A |
| PIN TYPE | Press |
| Piston Head Type | Dish |
| Piston Material | Cast 390 Hypereutectic Alloy |
| Piston Pin Outside Diameter | .800 |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Second Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Sold As | Complete Piston Set |
| Top Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Top Land | .196 |
| Vin Code | 4 |
| Year From | 1992 |
| Year Range | 1992-1997 |
| Year To | 1997 |
| GTIN | 00800745149688 |