- Hypereutectic. 2.940 diameter recess .200 deep. Truck and passenger. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1993-1996 | Buick Century |
| 1992-1996 | Chevrolet Beretta |
| 1992-1997 | Chevrolet Cavalier |
| 1992-1996 | Chevrolet Corsica |
| 1994-1995 | Chevrolet LLV |
| 1993 | Chevrolet Lumina |
| 1994-1997 | Chevrolet S10 |
| 1994-1997 | GMC Sonoma |
| 1996-1997 | Isuzu Hombre |
| 1993-1996 | Oldsmobile Cutlass Ciera |
| 1995-1997 | Pontiac Sunfire |
| Attributes | |
| Base Number | 3422HC |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.2 |
| Eng. Disp. In. | 134 |
| Engine Family | GM L4 |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 10141960 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0800x220A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .196 |
| Vin Code | 4 |
| Year From | 1992 |
| Year Range | 1992-1997 |
| Year To | 1997 |
| GTIN | 00800745149725 |