- G10 engine.
- SY413 engine.
- Offset head recess .070" deep.
- 2 valve reliefs.
- 3 ring piston.
- Geo Metro, except LSI, FXI.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1998-2000 | Chevrolet Metro |
| 1989-1992 | Chevrolet Sprint |
| 1989-1997 | Geo Metro |
| 1989-1991 | Pontiac Firefly |
| 1994-2000 | Pontiac Firefly |
| Attributes | |
| Base Number | 3415 |
| Bore (in) | 2.9134 |
| Bore (mm) | 74 |
| Bore Diameter | 2.9134 |
| Compression Ratio | 9.5 |
| Country of Origin (Primary) | MX |
| Crown (cc) | +5.5cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 1 |
| Eng. Disp. In. | 61 |
| Eng. Disp. Liters | 1 |
| Engine Family | Suzuki 3-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Suzuki |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 96060043, 96060039, 96060040, 96060044, 12100-61820-0A0 |
| Oil Ring Thickness | 2.8 |
| Oversize | .75mm |
| Oversized | Yes |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0670x218A |
| PIN TYPE | Press |
| Piston Head Type | Dish |
| Piston Material | Cast 332 Alloy |
| Piston Pin Outside Diameter | .669 |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.8mm |
| Second Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Sold As | Complete Piston Set |
| Top Compression Ring Thickness | 1.2 |
| Top Land | .200 |
| Vin Code | 6 |
| Year From | 1989 |
| Year Range | 1989-2002 |
| Year To | 2002 |
| GTIN | 00800745028402 |