- Flat top. For Brazilian export.
| Attributes | |
| Base Number | 3412 |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 1.4 |
| Eng. Disp. In. | 86 |
| Engine Family | GM L4 |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 94622329 |
| Oversize | .75mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x224A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 2.0mm, 2.0mm, 4.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .285 |
| Year From | 1976 |
| Year Range | 1976-2018 |
| Year To | 2018 |
| GTIN | 00800745028105 |