- Flat top.
- 4 valve reliefs.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1991-1994 | Chevrolet Lumina |
| 1991-1994 | Oldsmobile Cutlass Supreme |
| 1991-1994 | Pontiac Grand Prix |
| Attributes | |
| Base Number | 3409 |
| Bore (in) | 3.622 |
| Bore (mm) | 92 |
| Bore Diameter | 3.622 |
| Compression Ratio | 9.3 |
| Country of Origin (Primary) | MX |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 3.4 |
| Eng. Disp. In. | 207 |
| Eng. Disp. Liters | 3.4 |
| Engine Family | GM V6 |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 10130903L, 10130904R |
| Oil Ring Thickness | 4.0000 |
| Oversize | 1.5mm |
| Oversized | Yes |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x212A |
| PIN TYPE | Press |
| Piston Head Type | Flat |
| Piston Material | Cast 332 Alloy |
| Piston Pin Outside Diameter | .905 |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Second Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Sold As | Complete Piston Set |
| Top Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Top Land | .269 |
| Vin Code | X |
| Year From | 1991 |
| Year Range | 1991-1995 |
| Year To | 1995 |
| GTIN | 00800745113146 |