- DOHC Duratec. Hypereutectic with hard anodized top and coated skirts. Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2009-2019 | Ford Escape |
| 2010-2011 | Ford Fusion |
| 2013-2020 | Ford Fusion |
| 2014-2020 | Ford Transit Connect |
| 2011-2012 | Lincoln MKZ |
| 2009-2011 | Mercury Mariner |
| 2010-2011 | Mercury Milan |
| Attributes | |
| Base Number | 3344HCA |
| Crown (cc) | +21.5cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.5 |
| Eng. Disp. In. | 152 |
| Engine Family | Duratec |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | LR787F |
| Model | Escape |
| Oe Assembly | 8E5Z-6108-AA / 1275KS |
| Oversize | .50mm |
| Oversizes | STD, .25mm, .50mm, .75mm, 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | P787A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.2mm, 2.5mm |
| Rod (in) | 5.976 |
| Rod (mm) | 151.8 |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Stroke (in) | 3.937 |
| Stroke (mm) | 100 |
| Top Land | .200 |
| Year From | 2009 |
| Year Range | 2009-2019 |
| Year To | 2019 |
| GTIN | 00800745263902 |