- Hypereutectic alloy. Anodized crown and top ring groove. Floating pin. SOHC. Piston & Ring Kit
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2017-2019 | Ford E-350 Super Duty |
| 2017-2019 | Ford E-450 Super Duty |
| 2010-2014 | Ford F-150 |
| 2011-2022 | Ford F-250 Super Duty |
| 2011-2022 | Ford F-350 Super Duty |
| Attributes | |
| Alloy | Cast 390 Hypereutectic Alloy |
| Base Number | 3342HCA |
| Bore (in) | 4.016 |
| Bore (mm) | 102 |
| Compression Ratio | 9.8:1 |
| Crown (cc) | +2.8cc |
| Crown Type | Flat |
| Eng. Disp. In. | 397 |
| Eng. Disp. Liters | 6.2 |
| Engine Family | Ford Boss/Raptor |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | LR927A |
| Make For Engine Family | Ford |
| Oe Assembly | AL3Z-6108-K |
| Oversize | 0.25 |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Diameter (in) | 0.944 |
| Pin Diameter (mm) | 24 |
| Pin Number | .9448x2.440x205TW |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 2.5mm |
| Rod (in) | 6.201 |
| Rod (mm) | 157.5 |
| Sold As | Kit w/ Rings |
| Stroke (in) | 3.74 |
| Stroke (mm) | 95 |
| Top Land | 0.225 |
| Uses Ring Pack | 4016HS8 |
| Year From | 2010 |
| Year Range | 2010-2017 |
| Year To | 2017 |
| GTIN | 00800745291882 |