- Hypereutectic dome. 3.298 diameter. .086 tall. 4 valve reliefs. Floating pin. Coated skirts with anodized top ring groove and crown.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2012-2018 | Ford Edge |
| 2012-2019 | Ford Explorer |
| 2015-2017 | Ford F-150 |
| 2013-2019 | Ford Flex |
| 2013-2019 | Ford Police Interceptor Sedan |
| 2013-2019 | Ford Taurus |
| Attributes | |
| Base Number | 3340HCA |
| Comp. Ht. (in) | 1.23 |
| Crown (cc) | -5.7cc |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 3.5 |
| Eng. Disp. In. | 214 |
| Engine Family | Duratec |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | AT4Z-6108-C KS1295-0922 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .10mm .25mm .50mm .75mm 1.00mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | P906A |
| PIN TYPE | Floating |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | 0.24 |
| Vin Code | C, W, T |
| Year From | 2012 |
| Year Range | 2012-2019 |
| Year To | 2019 |
| GTIN | 00800745250872 |