- Hypereutectic. 3.298 dia. x .086 dome. 4 valve reliefs. Floating pin. Coated skirts. Anodized crown & top groove.
| Attributes | |
| Alloy | Cast 390 Hypereutectic Alloy |
| Base Number | 3340HCA |
| Bore (in) | 3.6417 |
| Bore (mm) | 92.5 |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Crown (cc) | -5.7cc |
| Crown Type | Dome |
| Eng. Disp. In. | 214 |
| Eng. Disp. Liters | 3.5 |
| Engine Family | Duratec |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | LR906F |
| Make For Engine Family | Ford |
| Oe Assembly | AT4Z-6108-C |
| Oversize | 0.25 |
| Oversizes | STD 0.10mm .25mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Diameter (in) | 0.905 |
| Pin Diameter (mm) | 23 |
| Pin Number | P906A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.5mm |
| Rod (in) | 6.01 |
| Rod (mm) | 152.68 |
| Sold As | Kit w/ Rings |
| Stroke (in) | 3.413 |
| Stroke (mm) | 86.7 |
| Top Land | 0.24 |
| Uses Ring Pack | 3642UN6 |
| Year From | 2012 |
| Year Range | 2012-2019 |
| Year To | 2019 |
| GTIN | 00800745291837 |