- Hypereutectic dome. 2.704 diameter. .044 tall. 4 valve reliefs. Floating pin. Coated skirts with anodized top ring groove and crown.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2007-2011 | Ford Edge |
| 2011 | Ford F-150 |
| 2009-2012 | Ford Flex |
| 2010-2011 | Ford Fusion |
| 2010-2011 | Ford Taurus |
| 2010-2011 | Lincoln MKS |
| 2010-2011 | Lincoln MKT |
| 2007-2010 | Lincoln MKX |
| 2007-2011 | Lincoln MKZ |
| Attributes | |
| Base Number | 3339HCA |
| Crown (cc) | -1.7cc |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 3.5 |
| Eng. Disp. In. | 214 |
| Engine Family | Duratec |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | LR906F |
| Oe Assembly | 9T4Z-6108-B KS1295 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .10mm .25mm .50mm .75mm 1.00mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | P906A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.5mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .240 |
| Vin Code | C, W, T |
| Year From | 2009 |
| Year Range | 2009-2012 |
| Year To | 2012 |
| GTIN | 00800745250933 |