- Hypereutectic. Same as 3175HC but with floating pin. 3.050 diameter recess .150 deep. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2014 | Ford E-150 |
| 2014 | Ford E-250 |
| 2014 | Ford Econoline Van |
| 2014 | Ford Econoline Wagon |
| Attributes | |
| Base Number | 3338HC |
| Crown (cc) | +16.5cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 4.6 |
| Eng. Disp. In. | 281 |
| Engine Family | Ford Modular V8 |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | 62A |
| Oversize | .75mm |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x215C |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .200 |
| Vin Code | W, X |
| Year From | 2014 |
| Year Range | 2014- |
| GTIN | 00800745248381 |