- Hypereutectic.
- Coated skirts.
- Floating pin.
- Casting #KS1295.
- 07-10 Edge.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2007-2010 | Ford Edge |
| 2009-2010 | Ford Flex |
| 2012 | Ford Flex |
| 2010 | Ford Fusion |
| 2010 | Ford Taurus |
| 2010 | Lincoln MKS |
| 2010 | Lincoln MKT |
| 2007-2010 | Lincoln MKX |
| 2007-2010 | Lincoln MKZ |
| Attributes | |
| Base Number | 3336HC |
| Bore (in) | 3.6417 |
| Bore (mm) | 92.5 |
| Bore Diameter | 3.6417 |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Country of Origin (Primary) | MX |
| Crown (cc) | -1.95cc |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 3.5 |
| Eng. Disp. In. | 214 |
| Eng. Disp. Liters | 3.5 |
| Engine Family | Ford Duratec |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | LR906A |
| Oe Assembly | 9T4Z-6108-B |
| Oil Ring Thickness | 2.5 |
| Oversize | STD |
| Oversized | No |
| Oversizes | STD 0.5mm 0.75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x212A |
| PIN TYPE | Floating |
| Piston Head Type | Dome |
| Piston Material | Cast 390 Hypereutectic Alloy |
| Piston Pin Outside Diameter | .905 |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.5mm |
| Second Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Sold As | Complete Piston Set |
| Top Compression Ring Thickness | 1.2 |
| Top Land | .200 |
| Vin Code | C, W, T |
| Year From | 2007 |
| Year Range | 2007-2010 |
| Year To | 2010 |
| GTIN | 00800745240774 |