- Hypereutectic. Coated skirts. Floating pin. Casting #A1SM6CU3MG.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2006-2007 | Avanti Avanti |
| 2006-2010 | Ford Explorer |
| 2007-2010 | Ford Explorer Sport Trac |
| 2009-2010 | Ford F-150 |
| 2005-2010 | Ford Mustang |
| 2006-2010 | Mercury Mountaineer |
| 2006-2007 | Panoz Esperante |
| Attributes | |
| Base Number | 3335HC |
| Crown (cc) | +6.2cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 4.6 |
| Eng. Disp. In. | 281 |
| Engine Family | Ford Modular V8 |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-008 |
| Oe Assembly | 9T4Z-6108-B, KS1295 |
| Oversize | .25mm |
| Oversizes | STD .25mm 0.5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 11-33516 |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.5mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .146 |
| Year From | 2006 |
| Year Range | 2006-2010 |
| Year To | 2010 |
| GTIN | 00800745238887 |