- Hypereutectic with dual circular dish. Outer dish .133 with inner dish at .038. Single valve relief. Press pin. Coated skirts.
| Attributes | |
| Base Number | 3334HC |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 4 |
| Eng. Disp. In. | 241 |
| Engine Family | Aus. Ford L6 |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oversize | .50mm |
| Oversizes | STD .5mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0912x219A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .197 |
| Year Range | - |
| GTIN | 00800745235541 |