- Hypereutectic dish 2.528 diameter .192 deep. .060 offset pin.
| Attributes | |
| Base Number | 3331H |
| Crown (cc) | +15.7cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3.9 |
| Eng. Disp. In. | 238 |
| Engine Family | Ford V6 |
| Engine Manufacturer | Australian Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oversize | STD |
| Oversizes | STD .5mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0912x301A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .227 |
| Year From | 1987 |
| Year Range | 1987-1987 |
| Year To | 1987 |
| GTIN | 00800745280176 |