- Hypereutectic dish 2.700 diameter .155 deep. .060 offset pin. Single valve relief.
| Attributes | |
| Base Number | 3324H |
| Crown (cc) | +14.2cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 4 |
| Eng. Disp. In. | 241 |
| Engine Family | Aus. Ford L6 |
| Engine Manufacturer | Australian Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | L-6 EB-ED ENGINE SOHC 2V |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .5mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0912x224A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .240 |
| Year From | 1990 |
| Year Range | 1990-2011 |
| Year To | 2011 |
| GTIN | 00800745230942 |