- Hypereutectic alloy. Anodized crown and top ring groove. Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2011-2017 | Chrysler 200 |
| 2011-2018 | Chrysler 300 |
| 2011-2016 | Chrysler Town & Country |
| 2011-2014 | Dodge Avenger |
| 2011 | Dodge Challenger |
| 2018 | Dodge Challenger |
| 2011-2018 | Dodge Charger |
| 2011-2015 | Dodge Durango |
| 2011-2018 | Dodge Grand Caravan |
| 2011-2018 | Dodge Journey |
| 2011-2015 | Jeep Grand Cherokee |
| 2012-2017 | Jeep Wrangler |
| 2018 | Jeep Wrangler JK |
| 2013-2018 | Ram 1500 |
| 2012-2015 | Ram C/V |
| 2014-2018 | Ram ProMaster 1500 |
| 2014-2018 | Ram ProMaster 2500 |
| 2014-2018 | Ram ProMaster 3500 |
| Attributes | |
| Base Number | 3262HCA |
| Bore (in) | 3.779 |
| Bore (mm) | 96 |
| Comp Ht. (mm) | 29.6 |
| Comp. Ht. (in) | 1.165 |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3.6 |
| Eng. Disp. In. | 218 |
| Engine Family | Pentastar |
| Engine Manufacturer | Chrysler/Dodge |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | LR866A |
| Model | 300C, 200, Durango, Challenger, Charger, Journy, Ram 1500, Grand Caravan |
| Oe Assembly | 224-3855WR |
| Oversize | .25mm |
| Oversizes | STD .25mm .50mm .75mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | P866A |
| PIN TYPE | Floating |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Stroke (in) | 3.268 |
| Stroke (mm) | 83 |
| Top Land | 0.225 |
| Vin Code | G |
| Year From | 2011 |
| Year Range | 2011-2019 |
| Year To | 2019 |
| GTIN | 00800745257390 |