- Hypereutectic dome. 2.480 high by .081 tall. Floating pin. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2002-2004 | Jeep Grand Cherokee |
| Attributes | |
| Base Number | 3261HC |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 4.7 |
| Eng. Disp. In. | 287 |
| Engine Family | Mopar Next Generation V8 |
| Engine Manufacturer | Chrysler |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-007 |
| Oversize | STD |
| Oversizes | STD .5mm .75m 1.0mm |
| Pin Configuration | Centered |
| Pin Number | 0945X210A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .200 |
| Vin Code | J |
| Year From | 2002 |
| Year Range | 2002-2004 |
| Year To | 2004 |
| GTIN | 00800745248855 |