- Hypereutectic with anodized crown and top land. .092 spherical hemi dome. Floating pin. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2009-2011 | Chrysler 300 |
| 2009 | Chrysler Aspen |
| 2009-2011 | Dodge Challenger |
| 2009-2011 | Dodge Charger |
| 2009 | Dodge Durango |
| 2011 | Dodge Durango |
| 2009-2010 | Dodge Ram 1500 |
| 2009-2010 | Dodge Ram 2500 |
| 2009 | Dodge Ram 3500 |
| 2009-2010 | Dodge Ram 4000 |
| 2009-2010 | Jeep Commander |
| 2009-2011 | Jeep Grand Cherokee |
| 2011 | Ram 1500 |
| 2011 | Ram 2500 |
| 2011 | Ram 3500 |
| 2011 | Ram 4000 |
| Attributes | |
| Base Number | 3260HCA |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 5.7 |
| Eng. Disp. In. | 345 |
| Engine Family | Mopar Hemi Gen III |
| Engine Manufacturer | Chrysler |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-012 |
| Oversize | .75mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0945x2.500x.2075SCR415H |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.2mm, 2.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .158 |
| Vin Code | T |
| Year From | 2009 |
| Year Range | 2009-2011 |
| Year To | 2011 |
| GTIN | 00800745237910 |