- Hypereutectic with coated skirts. Flat top. No valve reliefs. DOHC
| Attributes | |
| Base Number | 3259HC |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 3.8 |
| Eng. Disp. In. | 203 |
| Engine Family | GM V6 |
| Engine Manufacturer | Chrysler |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 0466 6129AA O.E. Casting number 04781 |
| Oversize | .75mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0901x221A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .180 |
| Vin Code | L P 1 |
| Year From | 2007 |
| Year Range | 2007-2013 |
| Year To | 2013 |
| GTIN | 00800745231208 |