- Hypereutectic. Coated skirts. Anodized head and top land. Casting #376AD, Chrysler 300 Vin W. Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2009-2010 | Chrysler 300 |
| 2009-2010 | Dodge Challenger |
| 2009-2010 | Dodge Charger |
| 2009-2010 | Jeep Grand Cherokee |
| Attributes | |
| Base Number | 3258HCA |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 6.1 |
| Eng. Disp. In. | 372 |
| Engine Family | Mopar Hemi Gen III |
| Engine Manufacturer | Chrysler |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | LR984A |
| Oe Assembly | 68031890AD |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .25mm 0.5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0984x222A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .118 |
| Vin Code | W |
| Year From | 2009 |
| Year Range | 2009-2010 |
| Year To | 2010 |
| GTIN | 00800745240651 |