- Hypereutectic.
- Coated skirts.
- Anodized top ring groove.
- 10.5:1 C/R
- -3.71cc/.092" tall dome.
- Pressed Pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2009-2022 | Chrysler 300 |
| 2009 | Chrysler Aspen |
| 2009-2018 | Dodge Challenger |
| 2009-2022 | Dodge Charger |
| 2009 | Dodge Durango |
| 2011-2022 | Dodge Durango |
| 2009-2010 | Dodge Ram 1500 |
| 2009-2010 | Dodge Ram 2500 |
| 2009 | Dodge Ram 3500 |
| 2009-2010 | Dodge Ram 4000 |
| 2009-2010 | Jeep Commander |
| 2009-2023 | Jeep Grand Cherokee |
| 2021-2023 | Jeep Grand Cherokee L |
| 2011-2022 | Ram 1500 |
| 2019-2022 | Ram 1500 Classic |
| 2011-2018 | Ram 2500 |
| 2011-2018 | Ram 3500 |
| 2011 | Ram 4000 |
| Attributes | |
| Base Number | 3257HCA |
| Bore (in) | 3.9173 |
| Bore (mm) | 99.5 |
| Bore Diameter | 3.9173 |
| Country of Origin (Primary) | MX |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 5.7 |
| Eng. Disp. In. | 345 |
| Eng. Disp. Liters | 5.7 |
| Engine Family | Gen III Hemi EZC/EZD/EZE/EZF/EZH/EZL |
| Engine Manufacturer | Chrysler |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 53022257AA, 53022258AA, 53022257AC, 53022258AC, 53022257AD, 53022258AD, 53022257AE, 53022258AE |
| Oil Ring Thickness | 2.0000 |
| Oversize | STD |
| Oversized | No |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0945x227A |
| PIN TYPE | Press |
| Piston Head Type | Dome |
| Piston Material | Cast 390 Hypereutectic Alloy |
| Piston Pin Outside Diameter | .945 |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.2mm, 2.0mm |
| Second Compression Ring Thickness | 1.2 |
| Sold As | Complete Piston Set |
| Top Compression Ring Thickness | 1.2 |
| Top Land | .158 |
| Vin Code | T, 2 |
| Year From | 2009 |
| Year Range | 2009-2023 |
| Year To | 2023 |
| GTIN | 00800745239143 |