- Hypereutectic dish 2.800 diameter. .022 deep. Coated skirts. .040 offset floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2005-2006 | Chrysler 300 |
| 1998-2004 | Chrysler 300M |
| 2002-2004 | Chrysler Concorde |
| 2000-2004 | Chrysler Intrepid |
| 1999-2001 | Chrysler LHS |
| 2001-2002 | Chrysler Prowler |
| 2006 | Dodge Charger |
| 2000-2004 | Dodge Intrepid |
| 2005-2006 | Dodge Magnum |
| 1999-2001 | Plymouth Prowler |
| Attributes | |
| Base Number | 3255HC |
| Crown (cc) | +2.2cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3.5 |
| Eng. Disp. In. | 214 |
| Engine Family | Mopar V6 |
| Engine Manufacturer | Chrysler |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-012 |
| Oe Assembly | 5010335AB T271 Casting |
| Oversize | .75mm |
| Oversizes | STD .25mm 0.5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0945x212A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .180 |
| Vin Code | G, M, K, V |
| Year From | 1999 |
| Year Range | 1999-2006 |
| Year To | 2006 |
| GTIN | 00800745234377 |