- Hypereutectic. .450 high dome. Turbo charged. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2004-2009 | Chrysler PT Cruiser |
| 2005 | Dodge Neon |
| Attributes | |
| Base Number | 3250HC |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 2.4 |
| Eng. Disp. In. | 146 |
| Engine Family | Mopar 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Chrysler |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 4884247AD |
| Oversize | .75mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x216A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.5mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .175 |
| Vin Code | E, G |
| Year From | 2004 |
| Year Range | 2004-2006 |
| Year To | 2006 |
| GTIN | 00800745138958 |