- Flat top. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2000-2002 | Chrysler Grand Voyager |
| 2005 | Chrysler Pacifica |
| 2007-2008 | Chrysler Pacifica |
| 2000-2010 | Chrysler Town & Country |
| 2000-2010 | Dodge Grand Caravan |
| 2007-2011 | Jeep Wrangler |
| Attributes | |
| Base Number | 3245C |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 3.8 |
| Eng. Disp. In. | 230 |
| Engine Family | Mopar V6 |
| Engine Manufacturer | Chrysler |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 5019338AA |
| Oversize | .50mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0901x221A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .175 |
| Vin Code | L |
| Year From | 2000 |
| Year Range | 2000-2003 |
| Year To | 2003 |
| GTIN | 00800745105950 |