- Hypereutectic. Dome head .032 high with 4 valve reliefs. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1997 | Chrysler Concorde |
| 1997 | Chrysler Intrepid |
| 1997 | Chrysler LHS |
| 1997 | Dodge Intrepid |
| 1997 | Eagle Vision |
| 1997 | Plymouth Prowler |
| Attributes | |
| Base Number | 3239HC |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 3.5 |
| Eng. Disp. In. | 215 |
| Engine Family | Mopar V6 |
| Engine Manufacturer | Chrysler |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-012 |
| Oe Assembly | 4883222e+006 |
| Oversize | .75mm |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0945x212A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .290 |
| Vin Code | F |
| Year From | 1996 |
| Year Range | 1996-1997 |
| Year To | 1997 |
| GTIN | 00800745113375 |