- DOHC 16 valve. Dome head .256 high with 3 valve reliefs.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1999-2000 | Chrysler Cirrus |
| 1998 | Chrysler Sebring |
| 2000 | Chrysler Voyager |
| 1998-2000 | Dodge Caravan |
| 1998-2000 | Dodge Stratus |
| 1998-2000 | Plymouth Breeze |
| 1998-2000 | Plymouth Voyager |
| Attributes | |
| Base Number | 3233 |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 2.4 |
| Eng. Disp. In. | 146 |
| Engine Family | Mopar V6 |
| Engine Manufacturer | Chrysler |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 4897660AA |
| Oversize | .75mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x231A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .138 |
| Vin Code | B, X, 1 |
| Year From | 1998 |
| Year Range | 1998-2000 |
| Year To | 2000 |
| GTIN | 00800745026835 |