- Hypereutectic. DOHC. Dome head .035 high with 4 valve reliefs. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1996 | Chrysler Breeze |
| 1995-1997 | Chrysler Neon |
| 1995-1999 | Chrysler Sebring |
| 1995-1996 | Chrysler Stratus |
| 1995-1999 | Dodge Avenger |
| 1995-1999 | Dodge Neon |
| 1995-1996 | Dodge Stratus |
| 1995-1998 | Eagle Talon |
| 1995-1999 | Mitsubishi Eclipse |
| 1996 | Plymouth Breeze |
| 1995-1999 | Plymouth Neon |
| Attributes | |
| Base Number | 3228HC |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 2 |
| Eng. Disp. In. | 122 |
| Engine Family | Mopar 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Chrysler |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 4741372, 4797613 |
| Oversize | .50mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0826x227A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.2mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .220 |
| Vin Code | Y |
| Year From | 1995 |
| Year Range | 1995-1999 |
| Year To | 1999 |
| GTIN | 00800745115683 |