- Flat top with 3 valve reliefs.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1992 | Mitsubishi Expo |
| 1990-1992 | Mitsubishi Mighty Max |
| Attributes | |
| Base Number | 3225 |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 2.4 |
| Eng. Disp. In. | 143 |
| Engine Family | Mitsubishi 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Mitsubishi |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | MD105377 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0826x227A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .367 |
| Vin Code | W, G |
| Year From | 1989 |
| Year Range | 1989-1993 |
| Year To | 1993 |
| GTIN | 00800745026514 |