- 16 valve SOHC. 113 HP. Dome head .010 high with 2 valve reliefs.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1993-1994 | Mitsubishi Mirage |
| Attributes | |
| Base Number | 3220 |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 1.8 |
| Eng. Disp. In. | 110 |
| Engine Family | Mitsubishi 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Mitsubishi |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | MD190610, MD183457, MD174995 |
| Oversize | .75mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0749x216A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.2mm, 2.8mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .233 |
| Vin Code | B, C, D |
| Year From | 1990 |
| Year Range | 1990-1994 |
| Year To | 1994 |
| GTIN | 00800745025999 |