- G63B, 4G63 SOHC engine. 2.500 diameter recess .050 deep with 3 valve reliefs. Use late model ring set.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1989-1990 | Dodge 2000 GTX |
| 1984-1987 | Dodge Colt |
| 1989-1991 | Dodge Colt |
| 1984 | Dodge Power Ram 50 |
| 1984-1987 | Dodge Ram 50 |
| 1989 | Dodge Ram 50 |
| 1991-1992 | Eagle 2000 GTX |
| 1989-1991 | Eagle Vista |
| 1984-1988 | Mitsubishi Cordia |
| 1989-1992 | Mitsubishi Galant |
| 1983-1989 | Mitsubishi Mighty Max |
| 1984-1988 | Mitsubishi Tredia |
| 1984-1987 | Plymouth Colt |
| 1989-1991 | Plymouth Colt |
| Attributes | |
| Base Number | 3217 |
| Crown (cc) | +11cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2 |
| Eng. Disp. In. | 122 |
| Engine Family | Mitsubishi 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Mitsubishi |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | MD040591, MD100372 |
| Oversize | .50mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0826x227A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 2.0mm, 2.0mm, 4.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .378 |
| Vin Code | V |
| Year From | 1983 |
| Year Range | 1983-1992 |
| Year To | 1992 |
| GTIN | 00800745025654 |