- Hypereutectic. 2.560 diameter recess. 020 deep with 2 valve reliefs.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1991-1995 | Dodge Colt |
| 1991-1996 | Eagle Summit |
| 1991-1996 | Mitsubishi Mirage |
| 1991-1995 | Plymouth Colt |
| Attributes | |
| Base Number | 3213H |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 1.5 |
| Eng. Disp. In. | 90 |
| Engine Family | Mitsubishi 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Mitsubishi |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | MD144901 |
| Oversize | .50mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0709x213A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .251 |
| Vin Code | A |
| Year From | 1990 |
| Year Range | 1990-1995 |
| Year To | 1995 |
| GTIN | 00800745087508 |