- Oval head recess .192 deep. * Same as 3209 with coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1995 | Dodge Grand Caravan |
| Attributes | |
| Base Number | 3209C |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3.8 |
| Eng. Disp. In. | 230 |
| Engine Family | Mopar V6 |
| Engine Manufacturer | Chrysler |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 4556360 |
| Oversize | .75mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0901x221A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .245 |
| Vin Code | L, R, T |
| Year From | 1991 |
| Year Range | 1991-1999 |
| Year To | 1999 |
| GTIN | 00800745106940 |