- Hypereutectic. 1.750diameter. .068 dome. Flex Fuel. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1997-2008 | Mazda B3000 |
| Attributes | |
| Base Number | 3197HC |
| Crown (cc) | +2.7cc |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 3 |
| Eng. Disp. In. | 183 |
| Engine Family | Ford V6 |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oversize | .50mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0912x224A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .250 |
| Vin Code | V, U |
| Year From | 2002 |
| Year Range | 2002-2000 |
| Year To | 2000 |
| GTIN | 00800745185402 |