- Hypereutectic flat top.
- 2 valve reliefs.
- Truck.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1996-1997 | Ford F-100 Ranger |
| 1993-1997 | Ford Ranger |
| 1995-1997 | Mazda B2300 |
| Attributes | |
| Base Number | 3185H |
| Bore (in) | 3.7795 |
| Bore (mm) | 96 |
| Bore Diameter | 3.7795 |
| Compression Ratio | 9.5 |
| Country of Origin (Primary) | MX |
| Crown (cc) | +1.8cc |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 2.3 |
| Eng. Disp. In. | 140 |
| Eng. Disp. Liters | 2.3 |
| Engine Family | Ford Inline 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | F57Z6108AA |
| Oil Ring Thickness | 3.0000 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversized | Yes |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0912x224A |
| PIN TYPE | Press |
| Piston Head Type | Flat |
| Piston Material | Cast 390 Hypereutectic Alloy |
| Piston Pin Outside Diameter | .912 |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Second Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Sold As | Complete Piston Set |
| Top Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Top Land | .248 |
| Vin Code | A |
| Year From | 1995 |
| Year Range | 1995-1997 |
| Year To | 1997 |
| GTIN | 00800745116192 |