- Hypereutectic .096 high dome. Coated skirts. Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2001-2002 | Mercury Cougar |
| Attributes | |
| Base Number | 3183HC |
| Crown (cc) | -4.60cc |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 2.5 |
| Eng. Disp. In. | 155 |
| Engine Family | Ford V6 |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-009 |
| Oe Assembly | 1U2Z-6100-AA |
| Oversize | STD |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0827x206A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .215 |
| Year From | 1998 |
| Year Range | 1998-2000 |
| Year To | 2000 |
| GTIN | 00800745123398 |